2012. július 31., kedd

Márkák, termékek, brandek


Átutaztuk a fél világot, és hát, hogy is mondjam, olyan dolgokkal találkoztunk, amikre nem is gondoltunk volna. 
  • Colgate fogkrém
  • Listerine szájvíz
  • Nivea naptej
  • Rexona dezodor
  • Maggi instant leves
És akkor nem is említjük az olyan univerzális termékeket és márkákat, mint Sony, Samsung, LG, Nike...  Nekem ez csalódás. Csalódás, mert nem gondoltam erre... Emlékszem, milyen csoda volt gyermek koromban a Toblerone csoki, a Kinder tojás  (Köszönet érte a rokonoknak, akik a dutyi frík világában akkor familiárisak voltak), a Barbie baba... Most meg már úton útfélen mindenütt ezek vannak :( Kár, mert elveszti a varázsát a külföldiség, a távolság... 

Attól függetlenül találkozunk sok - sok újdonsággal (gyakorlatilag minden nap). Gondoltam, képekkel bemutatjuk az újdonságok egy részét, de aztán jobbat találtam ki! Alább bemásolok néhány képet, aztán néhány nevet, és néhány leírást. Feladat ezeket összepárosítani! Nyeremény nincs, csak újdonság :D 


1. kép

Nevek: 
Mangosztán
Szourszop
Sárkány gyümölcs
Papaya




Leírások: 

Trópusi cserje, Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában őshonos. Élőhelyén magassága 5 méter, Magyarországon ideálisan tartható konténerben, de mivel a fagyot nem bírja, télre vigyük be a lakásba.
2. kép
Nagy virágaiból hosszúkás szív alakú termések fejlődnek, melyek tömege eléri a 2 kg-ot. Héja sötétzöld, vaskos-rövid rücskökkel fedett. Húsa fehér, leves, erős aromája az ananászhoz és mangóhoz hasonló. Sok barna mag található terméseiben. A kubaiak legfinomabb itala készül belőle.
Felhasználása: ehető része az érett, nagyon lágy terméshús; mivel erősen rostos, ezért kipréselt levét vagy a magoktól megszabadított, pürévé alakított pulpát használják fel, vízzel vagy tejjel és cukorral elkeverve, ízletes üdítőitalként. Lekvárt, zselét és szirupot készítenek belőle, levét édes süteményekhez adják, a karib-tengeri szigeteken bort is erjesztenek belőle. Az érett termések húsát a félbevágott termésből kikanalazzák, vagy apróra vágva gyümölcssalátaként tálalják. Főzve és cukrozva - gyakran tejjel vagy tejszínnel keverve - a pulpa kedvelt desszert. Az éretlen gyümölcsöt Ázsiában zöldségként készítik el, vagy levesbe főzik. A mag mérges alkaloidokat tartalmaz, hányingert okoz. A termés leve vizelethajtó és lázcsillapító hatású. A levelekből nyugtató, izzasztó és lázcsillapító teát főznek. A gyökerek forrázatát férgek és mérgezések ellen alkalmazzák. A levelekből, a kéregből, magokból és gyökerekből hal- és rovarölő mérgeket nyernek.


3 kép
Nevét külsejéről kapta egy éppen bódult percében rátaláló embertől, aki egy sárkányt vélt benne látni. Külső héja mind a felépítésében, mind a színek változatosságában a sárkány bőrének pikkelyeire hasonlít. Dél-Amerikában és Ázsiában őshonos növényfaj, mely a kaktuszok családjába tartozik. Különlegessége, hogy éjszaka virágzik. Csodálatos fehér virágát a denevérek és az éjszakai lepkék porozzák be. Mivel éjszaka nyitja ki szirmait Holdvirágnak is elnevezték. Nagyon szívós növény és az orchideákhoz hasonlóan a levegőből nyeri ki a nedvességet. Két fajtája ismert: a dél-amerikai sárga, az ázsiai piros, rózsaszín, sárga és zöld színekben pompázik. Belseje fehér és apró magvakat tartalmaz, mint a kivi. Hámozva frissen fogyasztható. Összeturmixolva kevés cukorral és vízzel nagyon jó limonádét készíthetünk belőle és  fenséges, egzotikus íz világú koktélok alapja is egyben.Fogyasztása közben sok-sok vitamint, ásványi anyagot, antioxidáns viszünk be szervezetünkbe vele. Megköti a szabadgyököket és az emésztést is segíti.


Valószínűleg Mexikó déli részéről és Közép-Amerikából származik, de mára a trópusi és szubtrópusi területeken az egész világon ismert. Magyarországra egész évben szállítják repülőn, vagy hajón, Brazíliából, Costa Ricáról, Kenyából és az Elefántcsontpartról, egy nagykereskedő véleménye szerint a legjobb fajta papaya Thaiföldről származik.  A növény a botanika szemszögéből nézve elfásult gyógynövény, levelei simák, hosszú nyelűek, akár 60 cm hosszúak, bóbitája úgy néz ki, mint egy óriási petrezselyemcsomó. Fája olyan egyenesen nő, mint a gyertya, magassága akár a 20 métert is elérheti, és kis oldalágak, vagy gallyak tarkítják. A gyümölcs a levelek alatt csüng, körbe a törzs körül, általában körte formájú. Az alakja a fajtától függően kerek, tojás vagy körte formájú. Illata a sárgabarackra illetve a dinnyére emlékeztet, gyümölcssav-tartalma csekély. A súlya fajtájától függően akár több kilogrammos is lehet. A megfelelően érett papaya héja sárgászöld vagy zöld, számos sárga folttal tarkítva, esetleg sötét pontocskák is előfordulhatnak rajta. Az egész gyümölcs puha, kellemes tapintású. A felszeletelt gyümölcs húsa tejes, piros, vaj puhaságú és nagyon lédús.




4. kép
Délkelet-Ázsia, Afrika és Amerika trópusi síkságain, 20 méter magas fákon terem. Trópusi körülmények között 10-15 év alatt kezd teremni. A szezonja májustól szeptemberig tart, és ez idő alatt több ezer darab bíborbarna gyümölcsöt terem. Az érett gyümölcsöket egyesével, kézzel szüretelik le. Mérete alapján a mandarinra hasonlít, vastag héja vörösesbarna és bőrszerű. Ha kettévágjuk, öt-hat fehér, kocsonyás állagú gerezdet találunk, közepükön egy-egy maggal. Húsa bő levű, édeskésen savanyú. A termés sokoldalúan felhasználható. Még az értéktelennek tűnő, vastag terméshéjat is hasznosítják, bőrök cserzésére és a gyógyászati célokra egyaránt.

2 megjegyzés:

mareee írta...

igen,kicsit csalódik az ember pl mikor Londonban simán kap zsemlemorzsát...lassan eltűnnek a specialitások....mondd,h van meki:)

Cápa írta...

Maris, Londonban nem lehet simán zsemlemorzsát kapni...
Naná hogy van Meki. És Starbucks is, meg Nandos is.